הפרויקט שמחבר בין הסטודנטים לתושבי השכונות

התיאטרון הקהילתי באוניברסיטת בן גוריון. צילום מתוך סרטון היוטיוב

כבר יותר מארבעים שנה שתוכנית 'הדירות הפתוחות' פועלת באוניברסיטת בן גוריון. בשנים האחרונות מופעל דרכה ובשיתוף עם תושבים מהשכונות תיאטרון קהילתי, דרכו מועלות סוגיות חשובות כמו  הדיור הציבורי, מאבקים חברתיים ומתח בין עדתי. ב-30 למאי יועלו חמש הפקות מקוריות שנכתבו על ידי הסטודנטים והתושבים יחדיו

"התכנית היא ביטוי לקשר האמיץ בין המוסד לקהילת השכונות בעיר", כך אומרת ורד סרוסי כ"ץ מנהלת המחלקה למעורבות חברתית באוניברסיטה. התאטרון הקהילתי-חברתי הוא ספינת הדגל של ההתנדבות הקהילתית במסגרת פרויקט 'הדירות הפתוחות'. כל סטודנט שנרשם לפרויקט זוכה לדיור חינם בשכונות הקרובות לאוניברסיטה ולמלגה חד פעמית בסך 1500 ש"ח. במסגרת שיתופי הפעולה המגוונים עם הקהילה המקומית מקיימים הסטודנטים חוגים שונים לילדים ולמבוגרים החל מצילום ועד לשח מט. הם עוסקים בחניכה אישית ומתנדבים לצביעת בתים כפי שהיה בפסח האחרון.

במסגרת התכנית  מפעילה המחלקה למעורבות חברתית את פרויקט הדגל שלה "התאטרון הקהילתי חברתי" שהוקם לפני חמש שנים על-ידי זמירה רון דוד, דוקטורנטית באוניברסיטה, במטרה ליצור תאטרון חי ובועט על בסיס חיי התושבים הוותיקים של השכונות, שחיים במציאות שונה מזו של מרבית הסטודנטים סביבם. הסטודנטים והתושבים עובדים על הפקות שונות בנושאים שמעסיקים את התושבים ומציגים אותם בסוף שנה.

לדברי רון דוד, "הרעיון הוא שכל שני סטודנטים נכנסים לשכונה מקימים את להקת התיאטרון ומתחילים לעבוד על השפה והטכניקה של התיאטרון הקהילתי בו אנו מציפים את הדרמה של המקום, של הקהילה. לי היה מאוד חשוב להבהיר שכאן מדברים על הכל".

במסגרת הפקות התיאטרון עולות מצוקות הדיור של התושבים, המתחים בין ימין לשמאל ובין קבוצות אתניות שונות "בשנה הראשונה שלי בתוכנית לא היה לי מושג לקראת מה אני הולכת", מספרת הסטודנטית אבישג בן שלום . "מדובר בהתמודדות עם הקשיים שבדרך ולהיחשף למה שמטריד אותם, כך התיאטרון נותן במה למצוקות ולבעיות של האנשים בשכונה" מספרת ג'ני מלמד, סטודנטית נוספת הנוטלת חלק בפרוייקט.

ב-30.05, לאחר שנה של חזרות ועבודה קשה, יעלה התיאטרון הקהילתי חמש הפקות מקוריות ומסקרנות שנכתבו על ידי הסטודנטים והתושבים יחדיו:

ההפקה "הילד הזה הוא אני" מספרת על  אלון, ילד מפונק שנרדם בזמן קריאה בספר ונכנס בעל כורחו לעולם האגדות.

ב"#אהבה" מסופר על נערה אמיצה מנסה להחזיר לעולם את התקשורת האנושית והחום ההולכים ונשכחים בעולם בו בני האדם התמכרו למכשירים הסלולאריים שלהם לאחר שמלכה אכזרית ותאוות בצע כישפה אותם. ההפקה "קריסה"-מביאה סיפור של עולם עתידני מושחת פוליטית וכושל כלכלית, עולה קבוצת מחתרת אשר מחליטה לקחת את העניינים בידיים ולהפיל את הממשל.

עוד יעלו ההפקות "כאן גרים" בה מתואר על לילה סוער אחד, חמש טרגדיות אישיות מובילות למפגש חוצה עדות ומגזרים. "מחתרת האהבה"- בממלכה רחוקה נחקק חוק האוסר גילוי כל רגש או ביטוי של אהבה בפומבי. זוג צעיר אשר העז להתנשק בפומבי בגן ציבורי הוצא להורג בעקבות החוק. ההצגות יתקיימו בבניין 18 שרה תדמור, בשעה 16:00, הכניסה ללא תשלום.

"אחריות ומעורבות חברתית הן בדי אן איי של אוניברסיטת בן גוריון" אומרת נשיאת האוניברסיטה פרופ' רבקה כרמי "אנחנו אמורים להקנות לסטודנטים מקצוע אקדמי ברמה גבוהה מאוד אבל אנחנו מחויבים גם לחינוך האישי והבוגרים שלנו מוכרים כבעלי רגישות והבנה חברתית".

תגובות

להשאיר תגובה

**הכנס את הקוד בתמונה כדי לשלוח תגובה