האם היהודים עדיין נחשבים לעם הספר?

במסגרת התערוכה "מכתוב" במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע תתקיים ב-6 לפברואר ההרצאה 'העם היהודי: אמנם עם הספר?' של אברהם יוסקוביץ', כמ גם שיח-גלריה עם האמנית שמציגה בתערוכה לירון לביא-טורקניץ'

מוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח. צילום עמית גירון

העם היהודי ידוע בכינויו "עם הספר", עם מסורת עתיקה של קריאה ולימוד הטקסט הכתוב. אך במקביל, התפתחה עם השנים מסורת למידה נוספת להעברת מידע ולקביעת נורמות – התורה שבעל פה.
האם הכינוי שדבק בנו מצדיק את עצמו? מתי התפתחו דרכי הלימוד השונות ומה הן מלמדות עלינו ועל אבותינו?
בסוגיות אלו יעסוק אברהם יוסקוביץ' בהרצאתו: "עם הספר" מציאות ואידיאולוגיה.

לאחריה, יתקיים שיח-גלריה עם האמנית לירון לביא-טורקניץ', שיצרה בפרויקט ייחודי, מערכת אותיות המשלבת בין הכתב הערבי והעברי,
ומאפשרת את קריאת שתי השפות במילה כתובה אחת. עבודותיה מוצגות בתערוכה.

המפגש יתקיים ביום שני, 6 בפברואר, מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, בשעה  10:00 בבוקר.

בהרצאה "עם הספר" מציאות ואידיאולוגיה, יעסוק יוסקוביץ' בשאלה האם העם היהודי למד בכתב או בעל פה? הדיון יתמקד בידע הרב שהגיע אלינו בספרות שאנו מכנים 'ספרות חז"ל'.
התרבות המערבית היא תרבות של ספר כתוב שבמרכזה "הספר"- התנ"ך, העם היהודי שייך למסורת זו בהיותו הראשון שקידש את המקרא, וכך התפתחה בחברה היהודית מסורת של קריאה ולימוד טקסט כתוב. אולם לצדו של הספר המקודש, פעל אפיק אחר של מסירת מידע וקביעת נורמות – התורה שבעל פה. יוסקוביץ' בהרצאתו יעמוד על היחס בין מסורות מושרשות אלו בחברה היהודית באלף הראשון.

אברהם יוסקוביץ', הוא דוקטורנט באוניברסיטת חיפה וחבר במרכז לחקר המרות דת ויחסים בין-דתיים באוניברסיטת בן גוריון בנגב. עבודת המחקר שלו עוסקת בנושא המרת דת בבבל בשלהי העת העתיקה וראשית התקופה המוסלמית.

לאחר ההרצאה תקיים האמנית לירון לביא-טורקניץ׳ שיח-גלריה, במסגרת הפרויקט שלה ׳ערברית׳ שעבודות ממנו מוצגות בתערוכה. זהו פרויקט אוטופי בו חיברה האמנית בין שתי השפות המדוברות ביותר בישראל, בפונט חדש שהמציאה. מערכת אותיות המשלבת בין עברית וערבית, באופן בו כל אחד יכול לקרוא את השפה שהוא בוחר, מבלי להתעלם מהשפה השנייה, שתמיד נוכחת. בשיח הגלריה תדון לביא טורקניץ' בנושאי שפה וקריאות, תספר על הקונספט של ׳ערברית׳, על האתגרים ועל התגובות מהציבור. כמו כן יוסבר למשתתפים כיצד ניתן לקרוא את הכתב ויפורטו שלבי העיצוב ובנייתו.

לירון לביא-טורקניץ׳, עוסקת בעיצוב אותיות עבור חברות בינלאומיות, תוך מיקוד על איך סוגי כתב שונים משפיעים זה על זה ומושפעים מסביבתם. בין עיצוביה היא עוסקת בעברית, לטינית, ערבית ואמהרית. בעלת תואר ראשון בתקשורת חזותית משנקר ותואר שני בעיצוב פונטים מאוניברסיטת רדינג באנגליה. מלמדת טיפוגרפיה מתקדמת, במחקר ובכתיבה, מציגה בתערוכות, מרצה בכנסים ומעבירה סדנאות ברחבי העולם בנושא השפה העברית

הסדרה מתקיימת בשיתוף עם המרכז לחקר המרת דת ומפגשים בין–דתיים באוניברסיטת בן–גוריון בנגב וביוזמתה של הד"ר קרן אבו הרשקוביץ.

תשלום למפגש בודד: 35 שקלים וכולל כניסה למוזאון וכיבוד.

תגובות

להשאיר תגובה

**הכנס את הקוד בתמונה כדי לשלוח תגובה