חוגגים בצפון הנגב : פעילויות חנוכה שמחכות לכם במסגרת שבוע המורשת

במוזיאון הפתוח בנגבה חוגגים 80 שנה לחומה ומגדל, עם סיפורים של ותיקי הקיבוץ, בגן הלאומי תל לכיש מבקרים יוכלו להכין דגמים בכתב עברי קדום ולתרגל כתיבה על חרסים. בגן הלאומי בית גוברין יחכו שחקנים שיוציאו טיול מודרך אל המערות המרהיבות של תל מרשה ומערכת הקולומבריום . אלו רק חלק ממה שמחכה לכם בחנוכה בדרום

מתכתבים עם העבר.שבוע מורשת בישראל. צילום :איתי בלסון

עוד הרבה לפני עידן הווטסאפ, הפייסבוק והאי-מייל, חיו ופעלו כאן אנשים, חלמו, עשו ויצרו עתיד. הם תקשרו ביניהם בטכניקות שונות ומיוחדות, ועדויות לכך נמצאות בעשרות אתרים ברחבי הארץ.

בחג החנוכה הקרוב, במסגרת "שבוע המורשת בישראל", אפשר יהיה לשמוע ולחוות מעט מן הסיפורים, ב-25 אתרי מורשת ברחבי הארץ. שפע פעילויות מרתקות ימתינו לקהל המבקרים: התכתבות באמצעות דגלים, מכתבים וסמלים שעשו היסטוריה, סיורים אל העבר, חידונים מתקופה אחרת, משחקי בילוש ופיענוח קודים, תצוגת חנוכיות מרהיבות וממצאים ארכיאולוגיים מפתיעים. ביחד, כל ממצא, כל מכתב, כל אתר וכל תמונה משרטטים את תולדות הארץ.

רשות הטבע והגנים, המועצה לשימור אתרי מורשת, משרד ירושלים ומורשת, אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הביטחון ורשות העתיקות מפיקים זו השנה השלישית את שבוע המורשת בישראל, בחג החנוכה, כדי להעלות את מודעות הציבור למורשת ולחשיבות שמירתה. במהלך כל ימות השנה חמשת הגופים משקיעים מאמצים רבים בפיתוח האתרים ובשימורם, וכן בהעמקת הידיעה והקשר שבין תושבי הארץ לאתריה. שבוע המורשת בישראל הוא הזדמנות נהדרת לפגוש מדריכים מיומנים שידובבו את הדמויות, ויפיחו רוח חדשה במכתבים ובתמונות שמתעוררים לחיים.

האתרים המשתתפים בשבוע המורשת באזורנו נותנים למבקרים שפע של היסטוריה מרתקת, חוויות מרגשות וסיפורים השזורים בהיסטוריה שאי אפשר לשמוע להרגיש ולראות בשום מקום אחר:

גן לאומי בית גוברין- אתר מורשת עולמית

מערות יש פה בשפע – מכל סוג, מין וצורה. האתר הייחודי הזה טומן בחובו גם עדויות כתובות מן העבר. אחת המסקרנות, המרגשות והמרתקות שבהן מגיעה בדמות "כתובת הליודורוס", המתוארכת לשנת 178 לפנה"ס ונחשבת לאחת החשובות מסוגה בארץ. זוהי כתובת מלכותית, שנכתבה על ידי המלך סלווקוס הרביעי, אחיו של אנטיוכוס הרביעי  הידוע לשמצה, שרדף את היהודים עד חורמה.

הכתובת עוסקת במינויו של הליודורוס לאחראי על המקדשים באזור, ומסתבר שאותו הליודורוס הוא ככל הנראה מי שניסה לגנוב את כספי המקדש בירושלים, והוכה נמרצות הודות להתערבות אלוהית.

אז מה בין בית המקדש, נרות חרס, כתב עתיק וחנוכה? לכבוד החג, ובמסגרת שבוע המורשת בישראל, גן לאומי בית גוברין, אתר מורשת עולמי של אונסקו, מזמין את המבקרים לפעילות חווייתית ומרתקת בה תוכלו ליהנות מהדרכות, סדנאות, שחקנים ופעילויות נוספות לכל המשפחה.

מתי? שבת 24.12 בשעות 11:00- 15:00, במקרה של מזג אוויר חורפי תידחה הפעילות ל-31.12.

תל לכיש. צילום: רשות העתיקות

נרות במערות וסביבוני המזל

פעילות נוספת בגן המתקיימת לכבוד החג כוללת טיול מודרך במערות המרהיבות של תל מרשה. מדריכי רשות הטבע והגנים בליווי שחקנים ימתינו במערות ויספרו על גידול יונים, הפקת שמן הזית ושימושיו וגם כיצד ניצלו בני מרשה את המסלע המיוחד לחציבת מערות.

מתי? יום שלישי 27.12  בין השעות 11:00 – 15:00. הדרכות במערת הקולומבריום, מערת בית הבד ומערת המבוך יתקיימו בכל חצי שעה. בנוסף, רק ביום שלישי, יוצב סביבון בקופות הגן הלאומי. ילדים שהסביבון שלהם יציג את האות ג' אחרי הסיבוב יכנסו ללא עלות.

כמה? הפעילות ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים. 28 ₪ למבוגר, 14 ₪ לילד ולאזרח ותיק.

לפרטים: בטלפון *3639 ובאתר רשות הטבע והגנים www.parks.org.il

גן לאומי תל לכיש

איך התנהלו החיים בימי בית ראשון וכיצד התנהל שער העיר? בעזרת המחקר הארכיאולוגי במקום, ספר מלכים 'קם לתחייה' – מלחמת המלך חזקיהו בעבודה הזרה זוכה לאישוש היסטורי עם חשיפתו של מקדש שער ובו מזבח מחולל ובית שימוש שנועד לטמא את האזור. עוד נחשפו עדויות לקרבות שניהל סנחריב מלך אשור בתושבי האזור. משפחות שיגיעו לאזור יוכלו להכין דגמים בכתב עברי קדום, בדומה לתעודות שנמצאו במקום ולתרגל כתיבה על גבי חרסים (אוסטרקונים).

כמה? ללא תשלום

מתי? : 26.12.2016 , 27.12.2016  – 10.00-14.00. שעות סיור: 10.00 ו- 12.00 .

לפרטים: אורית, 052-4284406

 

המוזיאון הפתוח בנגבה – 80 שנה לחומה ומגדל

ביולי 1939. באור השחר העולה נראו עשרות דמויות עמלניות אצות רצות עם דליי חצץ, קרשים, חבלים ויתדות. מבצע בניית החומה והמגדל בנגבה היה בעיצומו, כל איש וכל אישה ידעו את תפקידם. נגבה קמה כתגובה ציונית לחוק הקרקעות הבריטי ולידתה לוותה בקשיים רבים, בהם אדמת זיבורית ומים ובהם תכולת כלור גבוהה. פחות מעשר שנים לאחר מכן, בימי מלחמת העצמאות, מנעה נגבה בעמידתה הנחרצת את כיבוש גדרה ורחובות על ידי הצבא המצרי.

בצריף חדר האוכל מוקרנים סרטים היסטוריים. ההדרכה מתבססת על סיפורים אישיים של ותיקי נגבה ושל ותיקי גבעתי ועל מקורות ספרותיים. במיוחד לילדים: הפעילות לילדים מגיל 5, והיא כוללת ביקור במרכז המבקרים וטיול בשטח, תוך טיפוס על טנק מצרי ועל טרקטור. בכל יום אחד מותיקי הקיבוץ יספר את סיפור חומה ומגדל בליווי אקורדיון.

כמה? 10 ₪ בלבד לאדם.

מתי? 25-30 בדצמבר. בין השעות 11:00 ל-13:00

איפה? המוזיאון הפתוח בנגבה

לפרטים: 08-6774312

 

פעילויות שבוע המורשת מתקיימות בימי חג החנוכה  – בין התאריכים 24 בדצמבר 2016 ועד ה- 1 בינואר 2017 (כ"ד כסלו-ג' בטבת תשע"ז). כל הפעילויות מתקיימות ללא תוספת תשלום על דמי הכניסה.

 

פרטים נוספים ניתן למצוא באתר www.moreshet2016.co.il

תגובות

להשאיר תגובה

**הכנס את הקוד בתמונה כדי לשלוח תגובה