מרימים!

מצעד הגאווה של באר שבע התקיים ביום חמישי הקרוב. ארבעה פעילים בולטים של הקהילה בעיר מזמינים את קוראי באר שבע טיימס להצטרף אליהם להמשך הפעילות ולחגוג את השונות בנגב

אור ארז, דובר הבית הגאה באר שבע,

"רק בבאר שבע הבנתי מהי קהילה.  גדלתי בתל אביב, ורק בבאר שבע הבנתי מהי קהילה.  בארבעת החודשים האחרונים אני עובד על הפרויקט הכי גדול בחיי – מצעד הגאווה בבאר שבע שיתקיים ביום חמישי הקרוב. מעולם לא התרגשתי ככה.

הקהילה הבאר שבעית מיוחדת במינה מהרבה בחינות: החום, המשפחתיות, חוסר הניכור ובעיקר- תחושת השותפות. שותפות שלא מותירה אף אחת מאחור ותמיד מכילה ונותנת במה לכל מי שרוצה להיות חלק. כל הדברים הנפלאים שמתרחשים בעמותה שאני גאה להיות חלק מהוועד המנהל שלה, בית גאה בבאר שבע ובדרום, כולל מצעד הגאווה, נעשים בהתנדבות ומכילים את כלל האוכלוסייה בנגב כיוון שאין אלטרנטיבות במקומות אחרים. פעילויות תרבות שבועיות, טיולים, ארוחות שישי, ארוחות חג, הרצאות, מערך חינוך בבתי ספר וכמובן מצעד גאווה הן ההזדמנויות בהם הקהילה הבאר שבעית משתפת פעולה ומשנה מציאות- יחד, באהבה ובקשרים אנושיים מרגשים מאין כמותם.

לראשונה נתלו דגלים ברחוב הראשי – שדרות יצחק רגר. זה מאד מרגש  לראות את השינוי לטובה שמתחיל להראות בבאר שבע!.
הילה קידר, יו"ר האחווה הגאה באוניברסיטת בן גוריון.

"הדבר החשוב ביותר מבחינתי לגבי האירוע הוא לציין אירוע גאווה מושקע ומשמעותי באזור הפריפריה והדרום, להציג נראות גאה וגאווה גם מחוץ לתל אביב, ולהעניק לכל תושבי הדרום את התחושה שיש להם מקום גם פה להיות ולהתגאות במי שהם. נוספו השנה המון אירועי ומצעדי גאווה, ועדיין באזור הדרום באר שבע היא העיר המרכזית אשר בוחרת לציין את חודש הגאווה במצעד גדול וחגיגי.

בנוסף יגיעו ארגונים גאים הפועלים בכל רחבי הארץ. מעבר לכך, אנחנו מקווים לראות א.נשים רבים מכל רחבי הארץ ומאזור הדרום שמשתייכים ובאים לתמוך במסר של אהבת חינם וקבלת האחר.

השנה זה בסך הכל השנה השנייה בה מתקיים באופן רשמי המצעד הבאר שבעי. לקראת השנה "הבית הגאה" לקח על עצמו את כל ארגון והפקת המצעד וביחד עם מתנדבים ומתנדבות רבים מתוך הקהילה יצרו צוותים שונים לתכנון ותפעול המצעד (ראוי לציין שכולם בהתנדבות מלאה). אני אישית אחראית על צוות הלוגיסטיקה של המצעד ביחד עם עוד 2 מחבריי לקהילה. אני מאמינה שיש חשיבות רבה לחיבור האירוע לקהילה עצמה ושהא.נשים מתוך הקהילה יפעלו בעצמם וייקחו חלק בתכנון והפקת האירוע.

לפי דעתי באר שבע יחסית פתוחה ונעימה לקהילה הגאה. אני אישית מרגישה בנוח להסתובב בעיר יד ביד עם בת זוגתי ולא פעם ראיתי א.נשים חולפים על פני הבית הגאה ומתלהבים מדגלי הגאווה ומהעובדה שקיימת פעילות גאה בעיר. עם זאת, מצער לומר שכשאשר פרסמנו ברחבי המדיה והרשתות החברתיות את קיום מצעד הגאווה נתקלנו לא פעם בהערות בוטות ולהט"בופוביות שאותי אישית די הפתיעו.

לאורך השנים היה שינוי משמעותי ביחס הממסדי כלפי הקהילה הגאה בעיר. בתחילת הדרך היו לא מעט מאבקים מול העירייה לקיום המצעד. עם השנים נוצרה יותר פתיחות וקבלה, וכיום העירייה עוזרת לקיים את הפעילות של הבית הגאה בעיר והיא תמכה ועזרה רבות בהקמת והפקת מצעד הגאווה השנה. ראוי לציין שבאר שבע היא אחת הערים היחידות בארץ עם מרכז גאה (נוסף לירושלים, תל אביב וחיפה). הדרך עוד ארוכה, ואחת לכמה זמן אנחנו נתקלים באירועים להט"בופוביים ובהערות פוגעניות, אך אני מאמינה שאירועים כמו מצעד הגאווה יקדמו את הנראות הגאה בעיר ואת אהבת החינם שכל כך ראוי להפיץ בעולם הזה".
אלינור דיגמי, פעילה חברתית.

בעיני  יש חשיבות עצומה צעד הגאווה בב"ש, כשחשיבותו בכל עיר מרכזית המתקראת להחשיב עצמה כמטרופולין של קדמה ומודרניות. זה צריך להפוך להיות חלק ממוצרי התרבות שכולנו צורכים, המצעד מהווה חגיגה- אבל אל רק חגיגה של אנשים שנטיותיהם ומגדרם נדחקו הצידה לאורך ההיסטוריה, אלא של דבר אפילו גדול מכך- בהיותם חוגגים את עצמם- הם מאירים לכל אחד ואחת מאיתנו זרקור, לחגוג את עצמנו.

המגוון, הצבעים, השמחה, האהבה שבאה בכל המינים, הצבעים והצורות, מלבד היותם מדהימים ומהממים לצפייה, מזכירים לנו שלחגוג את מי שאנחנו היא בהחלט סיבה למסיבה. וכמובן שיש למצעד הזה עוד מקום חשוב, בהיבט המחאתי, כיוון שקהילת הלהטבפא"ק, עדיין חווה חוסר שיוויון ודיכוי מערכתי, ששמים לה רועץ, ברצונה לחיות את חייה חופשיים.

אז קדימה באר שבע- צאי לחגוג גאווה! צאי לצעוק גאווה! צעקי לצעוק עבור אחיייך ואחיותייך וחד קרנייך, שכולנו נוכל פשוט לנהל את חיינו באהבה, החגיגה העצמית, לגדל משפחות וילדים- ולהביא אושר להם ולנו.

אסי בדלי, מעצב שיער

"יש הרבה מה לומר על הסובלנות וחוסר הסבלנות בעיר. השאלה הגדולה שלי היא – 'למה הכל נופל על אוזניים ערלות?'. חוגגים אירועים ומסיבות אבל איפה הזכויות שמגיעות לי כאזרח?.

בתור אזרח מדינה ישראל ששירת בצבע ומשלם מיסים, למה אני צריך ליצור אירועים  והפגנות ולהכניס את כולם למיטה שלי בשביל שבעתיד יתנו לי זכויות כהומו?

אותי מעניין ה-'כאן ועכשיו!', כאדם ללא קשר לאורייטציה המינית שלי!

המצעד בבאר שבע מזכיר לי את המצעדים הראשונים בתל אביב. מעט אנשים שבאמת באים לומר 'אנחנו כאן ומגיע לנו'. תל אביב לקחה את המצעד והפכה אותו לקרנבל.  המטרות של המצעד בתל אביב הן כלכליות. אין בזה משהו רע אבל זה לא מועיל באופן ישיר לשינוי חקיקה בארץ.

בבאר שבע נשאר הטעם של המחאה, המאבק, והרצון לשינוי.  השאלה הגדולה היא אולי באר שבע תרים את הכפפה ותוביל את המאבק הגאה במה הארצית? לתל אביב נשאיר את המסיבות ואנחנו נצעד למען שינוי.  בואו אנחנו נעשה את זה מועיל!.

באר שבע הפכה פיסת אדמה נגב צחיחה למוקד תוסס של לימודים, רפואה והייטק. זאת החובה שלנו בתור קהילה ובתור אנשים שמאמינים בשוויון, להפוך את הנס הבאר שבעי לפלא של זכויות אדם וקבלת השונה. להפריח את שממת ההומופוביה וצרות האופקים!. "

תגובות

להשאיר תגובה

**הכנס את הקוד בתמונה כדי לשלוח תגובה