מחאה בפסטיבל דרום אדום: "במקום להקים ישובים חדשים השקיעו בחיזוק הערים "

סטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון, תושבי העיר באר שבע ופעילים בארגון "מגמה ירוקה" הגיעו בסוף השבוע האחרון להביע מחאה נגד תוכניות הממשלה לבנות עשרות ישובים חדשים בנגב על שטחים פתוחים ובטענה זו לא רק פגיעה סביבתית אלא בנייה לעשירים שתחליש את הערים הקיימות ותגדיל את הפערים הכלכליים והחברתיים באזור

הפגנה של מתנגדים להקמת יישובים חדשים בנגב

ביום שבת, ה-18.2, במסגרת אירועי "דרום אדום" הגיעו יחד עם אלפי מבקרים מרחבי הארץ גם סטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון לשמורת בארי כדי לחזות בפלא הטבע הצובע את הנגב בירוק ואדום. הסטודנטים, פעילי הארגון "מגמה ירוקה" הגיעו לשטח מצויידים בשלטים המורים על סכנת בנייה בסמוך לשמורות הטבע וקוראים לראשי ערי הנגב להתעורר ולא לאפשר את הזרמת הכספים לבנייה חדשה על פני שיפור התשתיות, החינוך והבריאות בעירם.

כיום עומדת על הפרק תוכנית להקמת כ-20 יישובים קהילתיים פרבריים באזור ערד, באר-שבע ודימונה. זאת בעקבות החלטת ממשלה שהתקבלה בנובמבר 2011 ללא שיתוף תושבי הנגב, והופקדה בוועדה הארצית לתכנון ובנייה. זאת אף על פי שקיימות עתודות קרקע רבות לבנייה ביישובים הקיימים בנגב, הן בערים והן במגזר הכפרי. במקרה של עומר, מיתר ולהבים למדנו כי הקמת יישובים חדשים מייצרת את תהליך 'גריפת השמנת', בו היא מוציאה את האוכלוסייה האמידה מהערים, אל היישובים ופוגעת בערים הקיימות.
"לדעתנו הדרך הנכונה היא שיתוף פעולה ומציאת פתרונות שוויוניים לכלל האוכלוסייה. במקום לפגוע במרחבים פתוחים, להחליש את הערים סביב ולהשקיע כספים רבים בפיתוח נקודות ישוב חדשות, יש לחזק את התושבים והישובים הקיימים במתווה של פיתוח בר קיימא.

זואי רוזינר (25), סטודנטית באוניברסיטת בן גוריון ופעילה בארגון מגמה ירוקה: "באוניברסיטה בן גוריון לומדים כמעט 20,000 סטודנטים, אך מתוכם בודדים נשארים לגור בנגב. אני וחברי הסטודנטים רואים שלממשלה לא באמת אכפת מהערים בדרום. הממשלה מציעה פתרונות דיור רק למי שיש כסף. להישאר בדרום זו אופציה פחות טובה כרגע, כי אין פה הרבה תעסוקה ולכן הבוגרים בוחרים לעזוב למרכז.

"זה ממש מרתיח אותי שהממשלה מוכנה להשקיע תקציבי עתק בבניה של ישובים חדשים במקום להשקיע בערים בנגב- בשיפור התשתיות, ביצירה של יחידות דיור בר השגה באמת ובאופן שיגרום לנו להישאר כאן כי אנחנו רוצים להישאר, אבל הממשלה לו מייצרת לנו כאן אופציות ולכן אני קוראת לראשי הערים בנגב לצאת בקריאה משותפת לחיזוק הערים הקיימות ולפסילת התוכנית להקמת הישובים החדשים. מדובר בבנייה על חשבון הבית שלנו והעתיד שלנו ולהצטרף אלינו למאבק לחיזוק ערי הנגב".

תגובות

להשאיר תגובה

**הכנס את הקוד בתמונה כדי לשלוח תגובה