לאן נושבת הרוח?

מלגת רמון קיבל הדוקטורנט אביב לי כהן-זדה מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב על חקר פסי רוח בכדור הארץ. המלגה בסך 250 אלף שקלים הוענקה לו היום, שני, במסגרת אירועי שבוע החלל הישראלי (על חקר פסי רוח בכדור הארץ

אביב לי כהן-זדה צילום: יחסי ציבור

לתנועת האטמוספֵרה ממקום למקום, כלומר לרוח, יש השפעה על עיצוב פני השטח של כוכבי לכת סלעיים. הופעתן של צורות נוף הנוצרות על ידי רוח, כמו דיונות חול, מרמזת על יחסי הגומלין שבין הרוח לקרקע. אביב לי כהן-זדה חוקר את צורת הנוף הנפוצה ביותר בכוכבי הלכת מאדים, נוגה וארץ – פסי רוח. הוא בוחן כיצד נוצרים פסי רוח ומהן התובנות שאפשר להסיק בעזרתן לגבי ההיסטוריה האקלימית של כוכבי הלכת. על מחקרו פסי רוח נבדלים בצבעם על פני השטח וכך אפשר לראותם מהחלל ומהאוויר. פסי רוח המצויים על פני כוכבי הלכת הם עדות לקיומה של אטמוספֵרה ולמשב רוח חזק דיו שביכולתו להסיע אבק וחול. פסי הרוח למעשה מייצגים תהליכים אקלימיים.

מיפוי פסי הרוח משמש בפועל למיפוי כיוון הרוחות הנושבות סמוך לפני השטח במאדים ובנוגה, כמו גם להערכת זרימת הרוחות הגלובלית באטמוספֵרה של כוכבי הלכת האלה. אף שפסי רוח מוּכרים גם על פני כדור הארץ, הם מעולם לא נחקרו מנקודת מבט גלובלית כפי שנעשה במאדים ובנוגה. המחקר של כהן-זדה עוסק בפסי רוח בכדור הארץ בהיבט גלובלי. הוא משלב מחקר שדה עם ניתוח מקיף של הדמאות לוויין ונתוני אקלים.

תוצאות המחקר צפויות לספק הסבר על השתנות הנוף עקב פעילות הרוח ולמעשה לתת כלים לאימות ולחיזוק של מודלים אקלימיים בכוכבי לכת אחרים. מודלים אקלימיים הם הדמיות מספריות של תנועת האטמוספרה והשינויים המתחוללים בה עם הזמן. המודלים משמשים לחקר הדינמיקה של האטמוספרה של כל כוכב לכת. כמו כן הם משמשים לחיזוי תנאי האקלים ולהערכת ההשפעה של האדם על שינוי אקלימי בכדור הארץ. מחקר נרחב של פסי רוח בכדור הארץ מסוגל לספק תובנות חדשות על דרכי ההיווצרות, על המנגנונים ועל מסגרות הזמן של צורת נוף זו. מחקר גאומורפולוגי סובב עולם גם יוכל להניח את היסודות למחקר פלנטרי השוואתי מבוסס.

במחקר פלנטרי משמשים כוכבי הלכת מעין מעבדות טבעיות שלהן תנאים שונים. מחקר פלנטרי השוואתי מנסה בין השאר להבין מדוע כוכבי לכת בעלי נתוני פתיחה דומים התפתחו בדרך כה שונה. אחד הנושאים הנבדקים הוא התפתחות והשתנות של האטמוספרה של כוכב לכת.

תגובות

להשאיר תגובה

**הכנס את הקוד בתמונה כדי לשלוח תגובה