הכל על אבטחת טיולים: נהלים, הכשרות, אתגר והנאה

כאשר קבוצת בוגרים, בני נוער או ילדים יוצאת לטיול, לעיתים קרובות נדרש ליווי של מאבטח בעל הכשרה הולמת. מיהו אותו מאבטח וכיצד נראית עבודתו? מי בכלל צריך אבטחה ומהם הנהלים? התשובות לפניכם.מי צריך אבטחת טיולים?

כאשר מוציאים טיול במסגרת בית הספר, ולעיתים גם בטיולים של חברות תיירות, יש צורך בשירותי אבטחת טיולים של חברה המתמחה בתחום. המטרה היא כמובן לשמור על שלומם של המטיילים, הן עקב המצב הביטחוני השורר בארץ והן בשל סביבה שיכולה להיות מאתגרת, בלתי צפויה וצופנת סיכונים. כך לדוגמא, מדובר בשירות חיוני עבור טיולים של בתי ספר, תנועות נוער, גני ילדים, קייטנות ומוסדות נוספים הכפופים לנהלים של משרד החינוך. למעשה, ללא הוספת מאבטח ומע"ר (מגיש עזרה ראשונה) בהתאם לתקן, לא ניתן לצאת לפעילות מחוץ לכותלי המוסד.

שימו לב, בעת הזמנת השירות חשוב לוודא שחברת האבטחה מחזיקה ברישיון מטעם משרד הכלכלה, הנדרש על פי חוק ומעיד על עמידה בנהלים הרלוונטיים, תשלומי שכר לעובדים, ביטוחים הולמים, התנהלות תקינה וכיוצא בזאת.

אחריות גדולה, כיף גדול

לפני שנתאר את האחריות, ההכשרות והדרישות ממאבטחי טיולים נציין כי מדובר באחת העבודות המבוקשות בקרב חיילים שהשתחררו משירות צבאי. הסיבה הראשונה היא הכיף הגדול שביציאה לטיולים בכל רחבי הארץ, בכל פעם למקום חדש עם אטרקציות מלהיבות ועם אוכלוסייה משתנה. כך אפשר ליהנות מטיול והיכרות עם הארץ, לשלב לינה בשטח, להכיר אנשים מעניינים – ועוד לקבל תשלום בלתי מבוטל על השעות הארוכות. סיבה נוספת היא הגמישות הגבוהה של העבודה, שמתאימה לאנשים צעירים שעדיין לא מעוניינים בתעסוקה מלאה ומחייבת מבחינת שעות. למאבטח טיולים יש חופש בחירה גדול למדי מבחינת הימים וגם מבחינת יעדי הטיול, כך שהוא יכול למצוא את עצמו מאבטח 3 ימי טיול שנתי במדבר יהודה עם צעירים מכיתה י"ב, ולאחר מכן ללוות קבוצת תיירים מארה"ב ליום בירושלים. בשבוע אחר, אם מתחשק לו לנוח ולבלות עם חברים אין בעיה לסדר את הלו"ז בצורה מרווחת מאוד, ואפילו לא לעבוד בכלל.

מה נדרש ממאבטחי טיולים?

ראשית, חשוב לדעת שמלבד מאבטחים הנשכרים מחברות אבטחה, גם מורי של"ח יכולים ללוות טיולים. זאת במידה שקיבלו נשק ממשרד החינוך, ברשותם תעודה המאשרת נשיאת נשק בתפקיד, ומאחוריהם הכשרת אבטחת טיולים ותעודת מאבטח טיולים תקפה מהמשטרה. לעומת זאת, מאבטח שמשכירים מחברה צריך להיות נטול עבר פלילי, בעל כושר גופני, עדיף עם רקע צבאי וכמובן לסיים בהצלחה את קורס ההכשרה בן 6 הימים הכולל מענה למקרי חירום מסוגים שונים ומתן עזרה ראשונה.

תנאי סף לקורס מאבטחי טיולים:

– 3 שנות שירות צבאי

– רובאי 03 ומעלה

– תעודת לוחם

עוד חשוב לדעת שקיים הבדל משמעותי בין מאבטח טיולים ובין "שומר", ולא רק בגלל שהמאבטח תמיד נושא נשק. מדובר בהגדרת תפקיד שונה למדי שכן תפקידו של המאבטח רחב, מאתגר ואחראי הרבה יותר לעומת שומר בקניון למשל. טיולים מבוצעים בסביבות משתנות ומאתגרות, עם אוכלוסיות מגוונות, דבר העלול ליצור תרחישי חירום שונים. מדובר למשל בהתנכלויות של גורמים עוינים, פיגועים המוניים, מריבות, מקרי אלימות, פציעות ונזקים גופניים אחרים – אשר לכולם יודע המאבטח לתת מענה הרתעתי, מניעתי או טיפולי באופן שקול, קר רוח ונבון.

לפרטים נוספים על הנהלים, ההכשרות והעבודה באבטחת טיולים, פנו אל חברת שניר אבטחה ורפואה בטלפון 08-6754777.

תגובות

להשאיר תגובה

**הכנס את הקוד בתמונה כדי לשלוח תגובה