אשקלון: נחנך מודל חדש להוראת תלמידים עם בעיות קשב וריכוז

'המרחב הפתוח' זה שמו של המודל, שנחנך אתמול בבית הספר 'מורשה' במועצה האזורית חוף אשקלון. מדובר בגישה "שוברת סטיגמות" בלי שום כיתות או שולחנות אבל עם חדר שלווה וערכת קשב

באגף החינוך במועצה האזורית חוף אשקלון פיתחו גישה חדשה ושוברת סטיגמות, כך לטענתם,  עבור תלמידי החינוך המיוחד בשם 'המרחב הפתוח'. מה שייחודי במרחב זה שהוא כולל חלל גדול, ללא קירות, ללא כיתות או שולחנות ובו יש פינות עניין על פי תחומים : מטבח, חדר עבודה, יצירה, חדר שלווה, ערכת קשב ועוד. כל תלמיד בוחר לעצמו את סדר היום שלו על פי תכנית שבועית מותאמת בעזרת מחנכת הכיתה.

התלמידים היו שותפים לחשיבה, לתכנון ואף לבניית החלל החדשני שכולל פינות ישיבה ועיסוק בחלל פתוח ומזמין.  כפי שמסבירה מנהלת אגף החינוך בחוף אשקלון, רחל אוחנה, העומדת מאחורי היוזמה החינוכית "המקום מדמה בית, מאפשר ללומדים לחוות למידה בתוך הקשר לחיים הממשיים ובאופן חברתי ובכך מאפשרת לילדים להתנסות במגוון תפקודים חברתיים בלמידה- לעזור ולהיעזר, להעלות רעיון, לקדם דיון, להביא מקור השראה, או להפיק תוצר ממשי לרווחת הקבוצה. ניתן להביא כתבה משודרת, לצפות יחד ב׳סלון׳ ולקיים דיון, להכין ארוחת חג ולהתנסות בחלוקת מטלות ומיומנויות מגוונות ועוד."

שמים מזוזה. חנוכת המרכז הפתוח.צילום באדיבות המועצה האזורית
שמים מזוזה. חנוכת המרכז הפתוח.צילום באדיבות המועצה האזורית

עיצוב החלל החינוכי נעשה על ידי המעצבת עדי לוסטיג ומכוון לרכוש את המיומנויות התפקודיות תוך אוירה מחבקת וצבירת חוויות של הצלחה. כלל תלמידי ביה"ס עתידים גם הם לבקר במרכז הפתוח לפחות שעתיים בשבוע וליהנות מהמודל החדשני שצפוי להתרחב ולהיבנות בבתי ספר נוספים.

" אנו גאים להוביל יוזמות חינוכיות ולהוות מודל בפיתוח מענים ייחודיים וגישה חדשנית עבור תלמידנו", אמר ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון.

 

תגובות

להשאיר תגובה

**הכנס את הקוד בתמונה כדי לשלוח תגובה